From: http://kifozde.blog.hu

A sakura sz a cseresznyeft s annak virgt jelenti, s ez Japn nem hivatalos nemzeti virga. vszzadok ta nnepknt tartjk szmon, mikor tavasszal elbortja a fkat a hfehr vagy vilgos rzsaszn sziromtenger. Japnban tbb tucat cseresznyefajtt tartanak szmon, de a tbbsgk csak pr napig virgzik. A japnok sakura idszakt kiemelt esemnyknt kezelik, ez az n. hanami. Sztr szerint a hanami annyit tesz, virgnzs, de legtbbszr kizrlag a cseresznyre rtik. A hanami egyszer tevkenysg: lelnk egy fa al, s simn csak lvezzk a rengeteg virg ltvnyt, kikapcsoldunk, pihennk. A facsoportok tvolrl gy tnnek, mintha felhk lennnek. Ha pedig kzelrl is megnznk egy-egy virgot, annak egyszer szpsge ugyangy megfoghat minket. Mg klnlegesebb a ltvny, ha egy pagoda, templom vagy szently kertjben lvezzk a ltvnyt. Sok helyen kivilgtjk jszaka a fkat, ettl mg szebbek lesznek.

A hanami lehet egy sta a parkban, hagyomnyosan azonban piknik a fk alatt – ilyen sszejveteleket mr vszzadok ta tartanak Japnban. A szoks a Heian-korban (794–1191) honosodott meg az orszgban. A virgfigyelst, ahogy egy csom mst is, a japnok a knaiaktl lestk el. Ott a csszri csald, a kltk, az nekesek s ms nemesemberek szoksa volt sszegylni a kertben a fk alatt, s megnnepelni a virgnylst.

Napjainkban fleg a nyilvnos kertekben tartjk a hanamit, st, vannak klnsen npszer cseresznyevirgzs-figyelpontok is. Ez utbbiak igen zsfoltak, a jobb helyeket elre le kell foglalni. Elterjedt gyakorlat, hogy korn reggel kirakjk a takart, esetleg megjellik a helyet a csoport nevvel s a buli kezd idpontjval. Az is elfordulhat, hogy valaki egsz nap ott l, s trelmesen megvrja, mg a tbbiek megrkeznek a munkbl. Japnban a legtbb iskola vagy nyilvnos plet kertjben tallunk cseresznyeft. Mivel a tantsi s a kltsgvetsi v is prilisban kezddik Hokkaidn, ezrt aztn az els nap az iskolban vagy a munkahelyen legtbbszr egybeesik a virgnyls kezdetvel.
A virgzs idpontjt meghatroz legfontosabb tnyez a fldrajzi elhelyezkeds: az enyhbb ghajlaton termszetesen korbban nylik a cseresznye. A dli fekvs, szubtropikus szigeten, Okinawn mr janurban megkezddik a virgzs, mg szakon, Hokkaidn csak ks mjusban. A kett kztt tallhat nagyobb vrosokban – Tokiban, Kyotban vagy Osakban – ltalban mrcius vgn, prilis elejn.

A virgzs hosszsga is vltozhat. Az els bimbktl (kaika) a teljesen kinylt virgig (mankai) nagyjbl egy ht telik el, s egy jabb ht mlva mr le is hullnak a szirmok – vge a varzslatnak. A meteorolgiai szolglat kln odafigyel arra, hogy idben figyelmeztesse az embereket a szezon kezdetre. Van az n. sakura-zensen, ez a virgzsfigyel mozgalom, ami nyomon kveti a trtnseket. Ilyenkor mindenki rcuppan a tvre-rdira, nehogy elmulassza a Nagy Esemnyt.

Mg Knban a cseresznye a ni szpsget, a ni princpiumot jelkpezte, addig Japnban a termszet mlandsgt jelenti, hiszen a virgzs oly rvid id alatt lezajlik. Szimbolizlhatja a felhket is, a fk formja miatt. A sakura tiszavirglete, klnleges szpsge s gyors halla a halandsgot is megtestesti, az let vges voltra emlkezteti az embert. Taln ppen ezrt rengeteg tmt adott a mvszeknek is, sok-sok kp, dal, vers – vagy napjainkban manga, anime, film – szletett errl, de mg musical elads is szl rla. A II. vilghbor idejn arra is hasznltk, hogy a japnokat motivljk, st, manipulljk vele, a hazafiassgukat s a harciassgukat prbltk felpiszklni. A piltk sakurt festettek a gpeikre vagy egy gacskt tettek bele, mieltt az ngyilkos akcira indultak. A cseresznyevirg szimbolizlta az let mlandsgt, s a hull szirmok jelentik azt az ldozatot, amit a fiatalok hoztak, hogy a csszrt szolgljk. A kormny mg erre is rtett egy lapttal, azzal btortotta ket, hogy minden kamikaze lelke reinkarnldik egy cseresznyevirgban.

|